Pomidory w każdej postaci

Wszyscy wiemy, że warto jeść pomidory, bo są zdrowe. Ich znaczenie dla naszej skóry, pracy umysłu i całego ciała jest nie do przecenienia. Ale na co tak właściwie wpływ mają pomidory i co zrobić, kiedy w sezonie zimowy trudno o dojrzałe i soczyste warzywo?

Likopen

Magia lecznicza pomidorów, kryje się w naturalnym czerwonym barwniku, czyi likopenie. To najsilniejszy antyutleniacz z grupy karetonoidów, odpowiedzialny za opóźnianie procesów starzenia. Co ważne, odporny w dużej mierze na obróbkę cieplną. Warto więc pamiętać, że zdrowe są zarówno te świeże pomidory, jak i ich przetworzona wersja. Czasami nawet jest tak, że to właśnie przetwory – różnego rodzaju przeciery i pulpy – mają tego likopenu więcej, aniżeli świeże warzywo.

Magia pomidorów

W tym stwierdzeniu nie ma przesady. Po pierwsze, pomidory podnoszą naszą odporność. Odpowiada za to porządna dawka witaminy C, jaką zawierają (jeden pokrywa prawie połowę naszego dziennego zapotrzebowania). Tutaj jednak mała uwaga, bo nadal nie wszyscy wiedzą, że jeśli zależy nam na wykorzystaniu tej witaminy C z pomidorów, to pod żadnym pozorem nie można jej łączyć ze świeżymi ogórkami, bo te zawierają enzym ją niszczący. Zamiast tego można wybrać ogórki kiszone lub konserwowe, wtedy problem znika.
Po drugie, pomidory poprawiają trawienie, dzięki obecnemu w nich błonnikowi. I dalej można wymienić, że pomidory poprawiają pracę układu nerwowego, upiększają naszą skórę, chronią przed słońcem, a nawet mają właściwości antynowotworowe. Jedną z ważniejszych zalet pomidorów, o której koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć, jest przeciwdziałanie miażdżycy. Kwas obecny w pomidorach, działa  w wątrobie, zapobiegając gromadzeniu się trójglicerydów, a pektyny obniżają poziom cholesterolu. Nic, tylko jeść.

Zima

Powiecie, że wszystko super, ale latem i jesienią, kiedy w każdym sklepie mamy piękne i dojrzałe pomidory. I będziecie mieli rację, ale na sezon zimowo-wiosenny też jest rozwiązanie. Są nim suszone pomidory w oleju, które nie tracą swoich właściwości prozdrowotnych, a dodatkowo dobrze działają podczas diety. Można je potraktować jako dodatek do sałatek, serów, stworzyć z nich przepyszny sos do mięsa. Smakują doskonale, są zdrowe, a więc stanowią doskonałą alternatywę dla niezbyt zachęcających niedojrzałych świeżych pomidorów, którymi wypełnione są nasze markety. W tym zimowym czasie warto w ogóle korzystać z wszelkiego rodzaju przetworów pomidorowych: przecierów, pulp, zup, sosów. Wszystkie te produkty dają nam szansę na porządną dawkę witamin.
Na zdrowie!