Czy w Warszawie można zjeść lunch wegański?

Na czym polega weganizm?

Obecnie nikogo już nie dziwi fakt, że ktoś może nie jeść mięsa. Z roku na rok przybywa osób, które deklarują, że są wegetarianami, jak również coraz więcej osób decyduje się na przejście na weganizm. Jest to bardziej radykalna forma wegetarianizmu, w której oprócz całkowitego wykluczenia mięsa z diety. rezygnuje się także z wszelkich produktów odzwierzęcych, takich jak mleko, jaja czy nabiał. Z tego powodu zjedzenie czegokolwiek na mieście może wiązać się dla wegan z niemałym wyzwaniem. Na szczęście coraz więcej restauratorów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, umieszczając w karcie potraw dedykowane zarówno dla wegetarian, jak i dla wegan.

Dania dla wegan

Z roku na rok powstaje coraz więcej lokali gastronomicznych serwujących dania przeznaczone dla osób niejedzących mięsa. Najczęściej miejsca te są tworzone przez wegetarian, wegan oraz pasjonatów zdrowego żywienia, dlatego też oferowane dania dostosowywane są do specyficznych potrzeb klientów. W tego typu miejscach możliwe jest zjedzenie pełnowartościowego posiłku, w formie lunchu. W wegańskim menu znajdziemy między innymi szeroki wybór zup, bazujących na bulionie warzywnym, dania kuchni arabskiej, takiej jak hummus, falafel, potrawy kuchni śródziemnomorskiej, azjatyckiej, wegańskie burgery, burito, czy sushi. Wybór dań i propozycje na zdrowy lunch zależne są od profilu danej restauracji.

Gdzie szukać?

W Warszawie oraz w innych dużych miastach coraz częściej możemy trafić na różnorodne lokale gastronomiczne, które serwują potrawy dedykowane wegetarianom i weganom. Największe skupiska tego typu miejsc znajduje się przede wszystkim w centrum miasta, dlatego jeżeli zależy nam na możliwie jak największym wyborze, warto skierować się do warszawskiego Śródmieścia. Również wiele ciekawych miejsc można znaleźć na południu miasta – na Mokotowie, Służewie czy Ursynowie. Wybór odpowiedniego miejsca warto przede wszystkim uzależnić od naszych preferencji kulinarnych oraz oczekiwań, dlatego przez udaniem się do wybranego lokalu warto zapoznać się z menu, żebyśmy wiedzieli, czego się spodziewać.