Naczynia do bezpiecznej kuchni

Kuchnia to nie tylko pomieszczenie w którym przygotowujemy posiłki, ale także sprzęt kuchenny za pomocą którego możemy ugotować to, na co mamy ochotę. Naczynia mogą być ładne, ale przede wszystkim powinny być funkcjonalne i bezpieczne. Czym się kierować wybierając sprzęt kuchenny? Jakie garnki i patelnie najlepiej sprawdzą się w naszej kuchni?

Bezpieczeństwo w kuchni ma kilka znaczeń. W przypadku wyboru bezpiecznego sprzętu kuchennego chodzi o to, aby potrawy były zdrowe i nie przypalały się. To czy potrawa będzie zdrowa, zależy nie tylko od tego jakich użyjemy składników, lecz także od tego w jakim naczyniu ją przygotujemy. Najczęściej używanymi garnkami, są te wykonane ze stali nierdzewnej. Warto jednak pamiętać, że stal powinna mieć oznaczenie 18/10, które jest standardem europejskim. Stal z takim oznaczeniem posiada 18% chromu oraz 10% niklu, a taki skład w bardzo dużym stopniu zabezpiecza stal przed niekorzystnym działaniem kwasów. Mimo to podczas gotowania do potraw mogą wprost ze stali przedostawać się różne związki chemiczne, które źle wpływają zarówno na smak, jak i zdrowie. Aby mieć pewność, że taka sytuacja nie nastąpi, wówczas dobrym wyborem są naczynia pokryte od wewnątrz emalią. Emalia, która powstała ze sproszkowanego szkła, a jej zadaniem jest zapewnić ochronę między innymi przed tym, by do potraw i wody nie dostawały się żadne związki chemiczne. W dodatku sama emalia nie ma żadnego wpływu na smak, więc wybierając naczynia nią pokryte, dbamy nie tylko o zdrowie, ale i smak. To samo tyczy się patelni pokrytych teflonem, który również jest neutralny dla smaku i chroni potrawy przed przedostawaniem się do nich substancji chemicznych, a dodatkowo obniża ryzyko przypalenia się potraw. Teflon jest jednak bardzo delikatnym materiałem i należy obchodzić się z nim ostrożnie. To właśnie dlatego używa się go przede wszystkim do powlekania patelni, ponieważ na niej mamy znacznie większą kontrolę i możemy zadbać o to, by nie zadrapać powierzchni. Jeżeli zależy nam na tym by potrawy się nie przypalały, dobrym pomysłem jest wybór ciężkich naczyń żeliwnych, takich jak na przykład brytfanki. Są one grube, dzięki czemu ciepło rozchodzi się bardzo dokładnie po całym naczyniu, znacznie zmniejszając w ten sposób ryzyko przypalenia się potraw. Brytfanki żeliwne na długo utrzymują temperaturę, dzięki czemu potrawy są zawsze dokładnie upieczone. Dobrym wyborem są także naczynia do zapiekania, wykonane ze szkła żaroodpornego. Szkło posiada idealnie gładką powierzchnię, więc nie ma ryzyka, że w szczelinach zadomowią się bakterie.

Decydując się na wybór nowych naczyń i sprzętu kuchennego, warto zwracać uwagę na to z jakiego materiału zostały one wykonane i czy posiadają powłoki. Zwracajmy także uwagę na oznaczenia składu stali, ponieważ nie znalazły się tam one przypadkiem, a ich znajomość pozwoli nam wybrać taki sprzęt, który będzie bezpieczny dla naszego zdrowia. Sprzęt kuchenny może być ładny, funkcjonalny i bezpieczny, a posiadając podstawową wiedze na jego temat, uda nam się wybrać taki sprzęt, który będzie łączył w sobie wszystkie te cechy.

źródło: https://naczynia.olkusz.pl/