Na czym polega fenomen pizzy?

Popularność pizzy

Pizza jest jedną z najpopularniejszych i zarazem najbardziej rozpoznawalnych potraw na całym świecie. Produkt ten na tyle mocno zakorzenił się w popkulturze, że dla wielu z nas stał się wręcz nieodłącznym elementem spotkania w gronie znajomych, wypadów na miasto, czy różnorodnych imprez. Ogromna popularność pizzy w Polsce sprawiła, że potrawę tę możemy znaleźć praktycznie wszędzie – zarówno w wytwornych restauracjach, pizzeriach jak i w barach, knajpach czy nawet w piekarniach, a także w większych jak i mniejszych miastach. Potrawa ta jest nie tylko niezwykle smaczna i łatwo dostępna, ale i podzielna, dlatego też idealnie nadaje się na różnego rodzaju spotkania.

Sprawdzona receptura

Pizza jest potrawą niezwykle uniwersalną, która przez wielu jest ceniona ze względu na swoje walory smakowe i ogromną różnorodność. Bazą potrawy jest ciasto drożdżowe, które formuje się w okrągły placek i wraz z sosem pomidorowym, serem i innymi składnikami jest ono wypiekane w kamiennym piecu. Receptura pizzy wydaje się być od wielu lat niezmienna, jednak potrawę tę możemy spotkać również w wielu różnorodnych wariantach i modyfikacjach, począwszy od klasycznej włoskiej pizzy po wersję amerykańską.

Rodzaje pizzy

Poszczególne rodzaje pizzy różnią się nie tylko grubością ciasta, i występującymi składnikami, ale i formą. W samych Włoszech poza najbardziej standardową pizzą neapolitańską w lokalach można spotkać takie rodzaje pizzy jak bianca, czyli pizza z białym sosem, ziti pizza – pizza zapiekana z makaronem, pizza sycylijska w kwadratowej formie, czy calzone – pizza w kształcie pieroga. Z kolei w niektórych krajach, popularnością cieszy się pizza nowojorska, Chicago-style pizza, bagel pizza czy choćby tzw. french bread, czyli pizza na chlebie.

Jaką pizzę można zjeść w Polsce?

W większości polskich lokalów gastronomicznych możemy znaleźć pizzę w formie klasycznego placka na cienkim lub grubym cieście. Wiele pizzerii posiada w menu zarówno najbardziej znane kompozycje dodatków, takie jak Margherita, Funghi czy Capricciosa, jak i bardziej lub mniej wymyślne warianty smakowe. Możliwości są praktycznie nieograniczone, a oprócz dodatków mięsnych, ryb i owoców morza, serów czy warzyw, często możemy znaleźć w pizzy także owoce, takie jak ananas, brzoskwinia, gruszka czy winogrono. W wielu miejscach możemy także samodzielnie dobrać interesujące nas składniki i zamówić taką pizzę, jaka najbardziej odpowiada naszym wymaganiom.

źródło: https://znajdzlunch.pl/Warszawa/srodmiescie