Dieta w ciąży

W czasie ciąży w kobiecym organizmie zachodzą istotne zmiany. Spożywane posiłki powinny korzystnie wpływać zarówno na organizm przyszłej mamy jak i rozwijającego się dziecka. Najlepiej kiedy kobieta na wiadomość o ciąży przyjrzy się swojej diecie i wprowadzi stosowne zmiany.

Co powinno się jeść?

Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty zawierające składniki mineralne i witaminy. W pierwszym trymeście ciąży powszechnie wiadomo, że zalecane jest przyjmowanie kwasu foliowego w tabletkach. Ale nie każdy wie, że potrzebę organizmu na folianty można przynajmniej w pewnej części zaspokoić spożywając szpinak, soję, szparagi i bób – są to najbardziej bogate w kwas foliowy warzywa. Codzienne menu powinno być przede wszystkim jak najmniej przetworzone i pozbawione konserwantów. Dietę warto wzbogacić o tłuste ryby, które zawierają duże ilości witaminy D niezbędnej do zbudowania zębów i kości dziecka. W ciąży rośnie zapotrzebowanie u kobiety na białka dlatego powinna ona włączyć do codziennego menu produkty mleczne i ich przetwory, jajka (oprócz białka zawierają spore ilości witaminy B12 potrzebnej do ukształtowania prawidłowego układu nerwowego u rozwijającego się dziecka), kurczaka, indyka oraz pistacje i orzechy włoskie (te ostatnie są także bogate w tłuszcze wielonasycone, w tym kwas linolenowy a tego z kolei ludzki organizm potrafi wyprodukować kwasy omega-3, które niezbędne są do prawidłowego działania mózgu).

Sprawdź, gdzie można zjeść smaczny i zdrowy lunch w Poznaniu.

Pamiętaj o żelazie

Ponadto ważnym składnikiem mineralnym, którego kobiety w ciąży potrzebują więcej jest żelazo. Żelazo jest niezbędnym budulcem tkanek płodu, rozwijające się dziecko „zjada” żelazo matki dlatego kobieta będąca w ciąży ma większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek niż kobieta nie będąca w ciąży, w przypadku niedoboru grozi anemia. Najlepszym źródłem żelaza jest chude, czerwone mięso oraz wątróbka. Trzeba pamiętać (nie tylko będąc w ciąży ale będąc w ciąży szczególnie) o zakupywaniu mięsa dobrej jakości. Dobrze, jest mieć zaprzyjaźniony sklep mięsny a nie korzystać z hipermarketów.

Nie daj się zwariować

Oczywistym jest, że przyszła mama jest zobowiązana odstawić wszelkie używki jak alkohol, kawa czy mocna herbata ale Przede wszystkim nie należy dać się zwariować, ciąża (o ile nie jest to zalecane przez lekarza) nie wymaga żadnych restrykcyjnych diet, należy jeść zdrowo i „z głową”.